График за извършване на обследвания на язовирните стени и съоръженията към тях на територията на област Велико Търново
ЗАПОВЕД
№ ОКД-20-02-1
В. Търново, 08.04.2019 г.
На основание чл.32, ал.1 от Закона за администрацията и във връзка с чл. 138а,ал.3 и ал.4 и 141б, ал. 3 от Закона за водите, чл. 212, чл. 213 и чл. 214 от Наредбата за условията и реда за осъществяване на техническа и безопасна експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях
НАРЕЖДАМ:
- Назначавам комисия в състав:
1.1. Представител на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор;
1.2. Представител на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Велико Търново
1.3. Представител на Басейнова Дирекция за управление на водите – Дунавски район, гр. Плевен;
1.4. Представител на Областна администрация – Велико Търново.
1.5. Представител на съответната община, на територията на която се намира язовирът.
Представителите в Комисията следва да притежават образователно – квалификационна степен „магистър“ по някои от следните специалности: Хидротехническо или Хидромелиоративно строителство, ВиК, Геодезия или друга подходяща специалност.
Комисията да извърши проверки за готовността за безопасна експлоатация на язовирите и съоръженията към тях по чл. 141б, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от Закона за водите.
Комисията има право на достъп до обектите за проверка; на достъп до цялата документация, съхранявана в досието на обекта и да прави предписания на собствениците на язовирните стени и/или на съоръженията към тях за изпълнението в определен срок на необходимите действия за осигуряване на техническата им изправност.
- В рамките на проверките Междуведомствената комисия следва да:
2.1. анализира предоставената от кметовете на общини информация по чл. 141, ал. 6 от Закона за водите и извърши проверки на място на техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях;
2.2. проверява създадената организация по изпълнението на изискванията и мерките, предвидени в аварийния план;
2.3. проверява изпълнението на дейностите по осигуряване на проводимостта на речното легло на разстояние до 500 м от язовирните стени;
2.4. дава заключение за готовността за безопасна експлоатация на язовира и съоръженията към него в нормални, екстремни и аварийни условия, въз основа на становището на всеки член на комисията;
2.5. предписва на собствениците на язовирните стени и/или на съоръженията към тях изпълнението в определен срок на необходимите действия за осигуряване на техническата им изправност и безопасната им експлоатация;
2.6. да класифицира язовирите по степен на потенциална опасност съгласно разпоредбата на чл. 141, ал. 2 от Закона за водите, след привеждане на наредбата в съответствие с промените в закона;
2.7. за всеки обследван обект се съставя протокол за извършената проверка, съдържащ заключението по т. 2.4 и предписанията по т. 2.5 в срок до 14 дни от проверката.
Протоколът се изготвя в 14-дневен срок от приключването на обследването и се подписва от членовете на комисията. Когато някой от членовете на комисията има особено мнение, то се отбелязва в протокола и към него се прилагат писмени мотиви в 3-дневен срок от подписването му. Протоколът се изготвя в 6 еднообразни екземпляра – за всеки от членовете на Комисията, за собственика на язовирните стени и на съоръженията към тях и за кмета на общината.
Протоколите за направените констатации и предписания в срок до 14 дни от проверката се предоставят на Областен управител Велико Търново и се изпращат на собственика на язовирната стена и/или съоръженията към нея, на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и на директора на съответната Басейнова дирекция за управление на водите – Дунавски район, гр. Плевен, за предприемане на действия съобразно правомощията им по Закона за водите; протоколът се изпраща и на кмета на общината, на чиято територия се намира язовирната стена и съоръженията към нея.
- Oпределямграфик на извършването на обследванията на язовирните стени и съоръженията към тях на територията на Област Велико Търново, както следва:
№ | Община | Период на проверката |
1. | Язовир „Александър Стамболийски“ | 02.05.2019 г. |
2. | Язовир „Йовковци“ | 03.05.2019 г |
3. | Елена | 08.05.2019 г. – 10.05.2019 г. |
4. | Лясковец | 13.05.2019 г. – 17.05.2019 г. |
5. | Горна Оряховица | 20.05.2019 г. – 07.06.2019 г. |
6. | Златарица | 10.06.2019 г. – 14.06.2019 г. |
7. | Стражица
Сухиндол |
17.06.2019 г. – 28.06. 2019 г. |
8. | Павликени | 01.07.2019 г. – 12.07.2019 г. |
9. | Полски Тръмбеш | 15.07.2019 г. – 19.07.2019 г. |
10. | Велико Търново | 02.09.2019 г. – 20.09.2019 г. |
11. | Свищов | 24.09.2019 г. – 27.09.2019 г |
3.1. Графикът да се публикува на интернет страницата на Областна администрация – Велико Търново най-късно 15 дни преди началото на инспекциите и да се изпрати на ръководителите на административни структури, имащи свои представители в комисията. както и на кметовете на общини, включени в състава на област Велико Търново.
3.2. При неблагоприятни метеорологични условия, които не позволяват извършване на проверките, утвърдения с настоящата заповед график може да бъде изменен. Измененият график, след неговото утвърждаване, се публикува на интернет страницата на Областна администрация – Велико Търново и се изпраща на ръководителите на административни структури, имащи свои представители в комисията, както и на кметовете на общини.
- 4.Кметовете на общини следва:
4.1. Да осигурят транспорт за участие на членовете на комисията определени за проверките по настоящата заповед;
4.2. Да подготвят необходимата и налична документация и информация за работа на комисията;
4.3. Да уведомят ползвателите на обектите – общинска собственост за конкретната дата на проверката;
4.5. В срок до 05.05.2019 г. да предоставят на Областен управител -Велико Търново, за нуждите на междуведомствената комисия, информацията по чл. 141, ал. 5, т. 3 от Закона за водите – информация за резултатите от извършените периодични проверки на язовирните стени и съоръженията към тях – общинска собственост.
- 5.Командировъчните разходи на членовете на междуведомствената комисия и разходите за транспортно осигуряване са за сметка на съответните
ведомства.
Копие от настоящата заповед да се връчи за сведение и изпълнение на Председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Директора на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – Велико Търново, Директора на Басейнова дирекция за управление на водите – Дунавски район, гр. Плевен и на кметовете на общини, включени в състава на област Велико Търново.
Контрол по изпълнение на настоящата заповедта, ще упражнявам лично.
ПРОФ. Д-Р ЛЮБОМИРА ПОПОВА /П/
Областен управител на
област Велико Търново
Пожароопасен сезон в горските територии, находящи се в област Велико Търново
ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО
ЗАПОВЕД
№ ОА04-1650
В. Търново, 13.03.2019 г.
На основание чл. 32, ал. 1 от Закона за администрацията и чл. 137 от Закона за горите, предложение на директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, изх. № 2506/06.03.2019 г., с цел осигуряване на пожарната безопасност, предотвратяването и гасенето на пожари в горски територии
НАРЕЖДАМ:
- Времето от01.04.2019г. до 30.10.2019 г., да бъде определено за пожароопасен сезон в горските територии находящи се в Област Велико Търново.
- Забранявам по време на пожароопасния сезон паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м. от границите на горските територии.
- Кметовете на общини, Кметства, кметските наместници, собствениците на горииръководителите на ведомства да създадат необходимата организация за осигуряване пожарната безопасност в горските територии.
- Изхвърлянето на големите отпадъци да става само на определените за целта места /контейнери за смет и регламентирани сметища/.
- Ръководителите на земеделски кооперации, арендатори и ползватели на селскостопански земи в близост до горски територии да поддържат в техническа изправност и готовност пожарогасителните устройства и в случай на пожар да се включат в гасенето му.
- Кметове на населени места, ръководителите на обекти и директорите на държавни горски и ловни стопанства, да проверяват състоянието на противопожарните хидранти, водоеми и противопожарни депа и предприемат необходимите мерки за възстановяване на неизправните.
- Собствениците на линейни обекти, както и на съоръжения, преминаващи и/или попадащи в горски територии, са длъжни за собствена сметка:
– да ги поддържат целогодишно в пожаробезопасно състояние, като ги почистват периодично от дървета, клони, храсти, сухи треви и други горими материали;
– да кастрят клоните на дърветата в непосредствена близост до обектите или съоръжението;
– да определят особено опасните в пожарно отношение места и да ги обезопасят.
- Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горските територии, да спазват правилата за пожарна безопасност в тях.
- Сдруженията на ловците, риболовците и туристите в Република България, чрез своите органи, да инструктират членовете си за правилата за пожарна безопасност в горските територии преди всеки излет.
- Органите на Регионална дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението” Велико Търново и служителите на Изпълнителна агенция по горите и нейните структури да спират дейностите или машини и съоръжения, които не отговарят на изискванията за пожарна безопасност или създават опасност за възникване на горски пожари.
- Началниците на военните поделения и части при провеждане на полеви занятия и учения да осигурят спазването на правилата за пожарна безопасност и да предприемат действия за недопускане на пожари и за своевременното им потушаване.
- Органите на Регионална дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението” Велико Търново, със съдействието на държавните горски и ловни стопанства, общините, собствениците и ползвателите на горски територии, както и на лицата извършващи дейности в тях да поддържат повишена бдителност и активност през пожароопасния сезон и при необходимост да предприемат незабавни действия по ограничаване на горските пожари.
- Органите на Регионална дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението” Велико Търново, Изпълнителна агенция по горите и Регионалните дирекции по горите самостоятелно или съвместно да осъществяват контрол по изпълнение на предвидените противопожарни мерки и мероприятия в горските територии.
- Кметовете на населени места да организират денонощна телефонна връзка с органите на Регионална дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението” Велико Търново по места за своевременно информиране в случай на пожар.
- При възникване на пожар в горски територии, Директорите на териториалните поделения ДГС към Северно-централно държавно предприятие гр. Габрово и структурите на Изпълнителна агенция по горите, незабавно да предоставят информация, съгласно утвърдената схема за оповестяване.
- Настоящата заповед да се оповести публично на интернет страницата на Областен управител на област Велико Търново, на адрес:www.vt.government.bg, на Регионалната дирекция по горите и на Изпълнителната агенция по горите.
- Кметовете на общини, включени в състава на област Велико Търново, да сведат настоящата заповед до знанието на заинтересованите лица на територията на общината за сведение и изпълнение по компетентност, включително и до председателите на ловно-рибарски дружества и туристически дружества, регистрирани на територията на съответната община.
Копие от настоящата заповед да се изпрати за сведение и изпълнение на кметовете на общини, включени в състава на област Велико Търново, директора на Регионалната дирекция по горите Велико Търново, директора на Регионална дирекция ,,Пожарна безопасност и защита на населението” Велико Търново, началника на Национален военен университет ,,Васил Левски”, Велико Търново, СЛРД „Сокол 1884“ Велико Търново, управителя на ,,Енерго-Про – Мрежи” РЦ Горна Оряховица, директора на Железопътна секция Горна Оряховица, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, Отдел “Рибарство и контрол” Велико Търново, ТД „Трапезица“ Велико Търново.
Контрол по изпълнение на настоящата заповед ще осъществявам лично.
ПРОФ. Д-Р ЛЮБОМИРА ПОПОВА
Областен управител на
област Велико Търново
По повод годишнината от независимостта, на 22 септември 2019 г. отворени за безплатни посещения ще са църквата-музей „Св. 40 мъченици“ от 8,00 до 18,00 часа и Архитектурно-музеен резерват „Царевец“ от 8,00 до 16,00 часа.
Предстоящата либерализация на пазара на електроенергия за всички небитови потребители е продължение на процеса на промяна на електроенергийния пазар в България, стартирал през 2004 г. Целта е да се предостави действителен избор за потребителите на нови възможности за развитие чрез конкурентни цени, висок стандарт на услугите, сигурност на доставките и устойчиво развитие, регулирани от естествени пазарни механизми.
Досега свободният пазар на електроенергия беше задължителен само за небитовите клиенти, чиито обекти са присъединени на ниво средно напрежение. С последните промени в Закона за енергетиката, публикувани в ДВ, бр. 57 от 26.06.2020 г., от 1 октомври 2020 г. се предвижда всички небитови клиенти, включително и тези, чиито обекти са присъединени към електроразпределителната мрежа на ниво ниско напрежение (около 300 хиляди на брой на територията на цялата страна с общо годишно потребление от ≈ 4,5 TWh), да закупуват електроенергия за своите нужди по свободно договорени цени.
За повече информация във връзка с либерализацията на пазара на електрическа енергия: