Учреденa (дата според нормативен акт): 28.03.2008 г.

Със Заповед № РД-04-20/28.03.2008 на основание чл. 32, ал. 1 от Закона за администрацията и чл. 6 ал.4 от Закона за военните паметници и във връзка с писмо на Министерство на отбраната изх. №08-00-26 от 18.03.2008 г.

ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ И ПРАВОМОЩИЯ:
  1. Предоставя на министъра на отбраната постъпилата информация за военните паметници и оказва съдействие за издирването, проучването, опазването, поддържането, възстановяването и изграждането им;
  2. Предлага на министъра на отбраната военни паметници, които да бъдат обявени за културни ценности по реда на Закона за културното наследство;
  3. Води областен регистър и картотека на военните паметници;
  4. Координира изпълнението на дейностите и задачите по този закон от общината, отделните физически и юридически лица, гражданските комитети и други.

Състав:

Председател: Георги Гугучков – областен управител на област Велико Търново

Заместник-председател: Станислав Николов – заместник областен управител на област Велико Търново

Секретар: Красимир Ванков – гл. експерт, Дирекция АПОФУС, Областна администрация – Велико Търново

Членове:

  1. Арх. Донка Колева – гл.експерт в Дирекция „Култура, туризъм и международни дейности“, Общинска администрация – Велико Търново, представител на Община Велико Търново;
  2. Пламен Мадемов – Директор на Исторически музей – Горна Оряховица, представител на Община Горна Оряховица;
  3. Светослав Петров – ст.експерт „Културно наследство“, представител на Община Елена;
  4. Мария Павлова – младши експерт в Община Златарица, представител на Община Златарица;
  5. Инж. Милко Минев – директор на Дирекция „Териториално устройство, общинска собственост и европейска интеграция“, Общинска администрация – Лясковец, представител на Община Лясковец;
  6. Мария Петкова – главен експерт, Общинска администрация – Павликени, представител на Община Павликени;
  7. Велко Великов „ УК и ОМП“, представител на Община Полски Тръмбеш;
  8. Надя Ангелова – уредник в Исторически музей – Свищов, представител на Община Свищов;
  9. Савка Стоева – гл.експерт „Култура“, представител на Община Стражица;
  10. Петьо Русев – заместник-кмет на Община Сухиндол, представител на Община Сухиндол;
  11. Майор Иванка Георгиева – началник служба „връзки с обществеността и културно-информационна дейност, НВУ „Васил Левски“, гр. Велико Търново;
  12. Д-р Жулиета Гюлева – уредник, представител на Регионален исторически музей – Велико Търново;
  13. Светлин Радев – директор на Дирекция „Държавен военноисторически архив“ – Велико Търново;
  14. Иван Драгостинов – гл. специалист, представител на Военен клуб – Велико Търново;
  15. Полк. инж. о.р.Иван Петров – представител на Областния съвет на „Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва Генерал-майор Владимир Даскалов“ – Велико Търново;
  16. Атанас Величков – представител на Областния съвет на „Съюза на ветераните от войните“;
  17. Маргаритка Кънева – председател на Дружество „Военноинвалид” – Велико Търново;
  18. Радослав Симеонов – Главен експерт, представител на Министерство на отбраната.