В град Елена обсъдиха бъдещето на туризма и подготовката за Празника на еленския бут през 2026 година. Заместник областният управител на област Велико Търново Петър Димитров участва в заседание на Управителния съвет на Местния съвет по туризъм – Елена, проведено по покана на председателя на организацията Стелиан Савов. В срещата се включиха още народният представител от парламентарната група на „Прогресивна България“ в 52-рото Народно събрание Александър Узунов, председателят на Общински съвет – Елена Стоян Златев, представителят на община Елена Цанка Христова, председателят на „Регионално сдружение на производителите на еленски бут“ Владислав Велев, председателят на Сдружение „Еленски бут“ Костадин Савов, както и представители на туристическия и местния бизнес. Основен акцент в заседанието бяха подготовката и организацията на Празника на еленския бут през октомври 2026 година, както и определянето на членовете на работната група, която ще координира подготовката на събитието. Участниците обсъдиха и актуалните предизвикателства, възможностите за развитие на туристическия сектор и перспективите пред община Елена в началото на летния туристически сезон. От името на областния управител Марин Богомилов заместник областният управител Петър Димитров поздрави ръководството на Местния съвет по туризъм, членовете на организацията и всички присъстващи за активната им работа в подкрепа на развитието на туризма в региона. В своето обръщение той подчерта: „Развитието на туризма е сред стратегическите приоритети за област Велико Търново, а община Елена е утвърдена туристическа дестинация с богат потенциал в областта на културния, историческия и кулинарния туризъм. Празникът на еленския бут е емблематично събитие, което успешно популяризира региона и привлича посетители от цялата страна. Убеден съм, че чрез ефективно партньорство между местната власт, бизнеса и туристическия сектор можем да надградим постигнатото и да създадем още по-конкурентоспособен и разпознаваем туристически продукт. Областна администрация Велико Търново ще продължи да подкрепя инициативите, насочени към устойчивото развитие на туризма, подобряването на туристическата среда и популяризирането на местните традиции и забележителности. Ще бъдем активен партньор и институционален посредник за реализирането на всяка добра идея, която допринася за икономическото развитие на региона, повишаването на туристическия интерес и подобряването качеството на живот на местната общност.“ По инициатива на председателя на Местния съвет по туризъм Стелиан Савов бе обсъдена и подкрепена идеята през септември да бъде организиран мащабен национален форум, посветен на развитието на туризма, местните традиции и кулинарното наследство. Предвижда се в събитието да участват представители на държавни институции, министри, експерти от различни министерства, университетски преподаватели и представители на туристическия бранш. Идеята е Елена да утвърди своята идентичност като „Град на вкусовете, историята и традициите“, съчетавайки по уникален начин прочутия еленски бут, местните кулинарни традиции, благоприятния климат, богатото културно-историческо наследство и автентичната възрожденска атмосфера на града. Форумът ще постави основите на дългосрочна стратегия за популяризиране на Елена като водеща дестинация за кулинарен и културен туризъм, а мотото „Град на вкусовете, историята и традициите“ да се превърне в разпознаваем символ на общината. По време на срещата народният представител Александър Узунов заяви, че туризмът е сред най-перспективните възможности за развитие на Великотърновския регион, тъй като съчетава по уникален начин природното богатство, културно-историческото наследство, местните традиции и предприемаческия дух на хората.„Община Елена разполага с всички предпоставки да се утвърди като още по-привлекателна туристическа дестинация през следващите години. Убеден съм, че с последователни политики, добра координация между институциите и активно партньорство с бизнеса можем да постигнем още по-добри резултати и да създадем нови възможности за местната икономика и заетостта“, подчерта Узунов. Той увери представителите на туристическия сектор, че могат да разчитат на подкрепа за реализирането на политики и инициативи, насочени към развитието на туризма и повишаването на конкурентоспособността на региона. В края на срещата участниците се обединиха около необходимостта от активна съвместна работа между институциите, бизнеса и местната общност за утвърждаването на Елена като една от водещите туристически дестинации в България и за успешното провеждане на Празника на еленския бут през 2026 година. След приключване на срещата с представителите на туристическия бранш заместник областният управител Петър Димитров и народният представител Александър Узунов посетиха едно от емблематичните места в Елена, което по впечатляващ начин съчетава историята, културата и кулинарните традиции на града. В родната къща на Мина Тодорова – голямата любов на Пейо Яворов, днес функционира уникален обект, обединяващ магазин за традиционни месни деликатеси и стилна винарна. Разположен в сграда – паметник на културата, той е добър пример за това как културно-историческото наследство може успешно да бъде съхранено и вплетено в съвременния туристически продукт, превръщайки се в още една атракция, която допринася за популяризирането на Елена като дестинация с характер, традиции и автентичен дух.