Въпрос към министъра на околната среда и водите относно дейността на „Кроношпан“ ще поставят народните представители от Великотърновския регион от „Прогресивна България“ след среща с областния управител на Велико Търново.

По инициатива на областния управител Марин Богомилов се проведе работна среща с народните представители на „Прогресивна България“ от региона, на която бе обсъдена ситуацията след възобновяването на производството на плочи от дървесни частици в предприятието „Кроношпан“. Темата продължава да предизвиква сериозен обществен интерес заради многобройните сигнали на граждани, свързани с качеството на атмосферния въздух в района.
Първата стъпка, която ще предприемат депутатите е да се инициира проверка и да бъдат проследени институционалните пропуски (ако има такива) още от ситуирането на завода за дървообработване край Велико Търново. Народните представители ще настояват за извършване на цялостна проверка и изясняване на всички обстоятелства, свързани с контрола върху дейността на предприятието и изпълнението на екологичните изисквания през годините.
Предстои по време на парламентарен контрол да бъде отправен въпрос към министъра на околната среда и водите д-р инж. Росица Карамфилова-Благова относно етапа на реализация на инвестицията за нови пречиствателни съоръжения и филтри, обявена от предприятието за периода 2026–2027 г. на стойност около 20 млн. лева, както и относно механизмите за проследяване и контрол върху изпълнението на тези ангажименти.
Припомняме, че в началото на годината съоръжения на предприятието бяха временно спрени от експлоатация след действия на Регионалната инспекция по околната среда и водите, предприети вследствие на множество сигнали от граждани. Няма съмнение, че здравето на жителите на Старата столица е безспорен приоритет!
По време на срещата с областния управител Марин Богомилов и заместник областния управител Петър Димитров бе обсъдена и темата за планираната фотоволтаична централа в района на община Сухиндол – инвестиционен проект на стойност над 400 млн. евро. Народните представители заявиха готовност да съдействат за организирането на среща с местната власт и гражданите с цел изясняване на всички въпроси, свързани с проекта и неговото въздействие върху региона. В срещата участваха народните представители Александър Узунов, Валентин Гечевски и Диана Димитрова.