Областният управител Марин Богомилов и заместник областният управител Петър Димитров проведоха среща с доц. д-р Весела Иванчева Любенова – директор на Филиала на Медицински университет – Варна в град Велико Търново. “Надявам се, че както и досега ще имаме много добро партньорство с Областната администрация”, каза в началото на разговора доц. Иванчева и припомни в какви специалности се обучават студентите. “При нас се обучават студенти в специалности „Медицинска сестра“ и „Акушерка“, степен „бакалавър“. Обучението е редовно и се провежда за период от 4 години. Предвиденият годишен прием на студенти за Филиал – Велико Търново е 20 медицински сестри и 20 акушерки. Обучението се провежда в сградата на Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във В. Търново”, посочи директорът на Филиала. “Във вашите специалности се обучават млади хора, които ще практикуват едни от най-благородните професии”, каза обласният управител Марин Богомилов. В наше лице ще имате подкрепа и занапред, като активно ще посещаваме ваши инициативи и ще съдействаме да се популяризира дейността на Филиала с цел да се привличат още желаещи да трупат знания при Вас”, изтъкна г-н Богомилов. Знаем колко важно е да се запълни липсата на кадри в тези професии и спирането на изтичането на млади специалисти в чужбина”, сподели още областният управител. Най-силно се усеща липса на здравни работници и медицински сестри по населените места, казаха още от Областната управа във Велико Търново. От своя страна доц. д-р Весела Иванчева отговори, че студентите имат възможност и за допълнителни курсове и изобщо, когато има желаещи да се преквалифицират или надградят знания. Филиалът провежда и курсове за асистенти по дентална медицина, козметик, масажист. И допълни, че още по време на обучението директорите на болниците се стремят да привлекат студентите и ги назначават, като целта е да бъдат запазени в системата като бъдещи специалисти. “От нашите кадри нямаме изтичащи кадри в чужбина. Досега всички остават в България. Имаме само едно момиче досега, което работи навън”, каза още доц. д-р Весела Иванчева. Заместник областният управител Петър Димитров постави конкретен въпрос към доц. Иванчева, каква би била възможността бъдещи специалисти от Медицинския филиал да практикуват като медици в по-малките и отдалечени места в областта, където хората нямат никакъв достъп до здравеопазване. В отговора си директорът на Филиала каза, че се обмисля от ректора на висшето заведение във Варна да бъде въведена специалност “Лекарски асистент” или познатите от миналото фелдшери. А в по-близко време съществува и възможността да се откриват сестрински практики, които са инициатива на самите медицински сестри, които могат да обслужват конкретни пациенти, чийто лекуващ лекар е назначил терапия. Засега все още във Велико Търново няма разкрита такава сестринска практика, за разлика от други околни области и градове.