Пет са записаните в училища и детски градини на територията на Великотърновска област деца през февруари. Това стана ясно на заседание на Областния координационен съвет, който отговаря за обхващането на деца и ученици в образователната система в региона. Срещата, от името на областния управител Ивайло Здравков, води неговият заместник Юлия Ликоманова – Мутафчиева.

В началото инж. Катя Василева от Регионалното управление на образованието /РУО/ в старата столица уточни, че към 4 март 600 деца от областта са били с „Не зададен“ статус в Информационната система по Механизма за обхващането на деца и ученици в образователната система. Отпадналите са общо 90, като данните са от началото на учебната година, а за други 47 деца няма информация. Незаписани в училище или детска градина са 22-а младежи, а за 336-а има информация, че са в чужбина.

„През месец февруари в РУО – Велико Търново са получени писма от образователни и други институции за съдействие и предприемане на мерки за обхващане на деца и ученици. По всички случаи са извършени проверки, като по някои от тях работата продължава. Имаме и върнати в училище и детската градина деца, имаме и ученици, които са преминали в самостоятелна форма на обучение. Мога да кажа, че работим добре с всички, които имат отношение по проблемите. Във връзка с оптимизиране на дейността за обхващане на ученици в училищна възраст, РУО – Велико Търново предостави на РУ на МВР – Горна Оряховица списък за установяване на местонахождението на 108 деца и ученици от община Горна Оряховица, за които към момента няма информация или не е потвърдено пребиваването им в чужбина. Очакваме отговор от проверката“, посочи още инж. Василева.

От Общините в областта отчетоха, че през февруари не са получавали сигнали от училища и детски градини за административни нарушения, извършени от родители /семейства, които възпрепятстват посещението на децата на образователни институции/. Има съставени актове за предходни периоди. Съвместните екипи са посещавали различни адреси на деца в риск и на отпаднали, като са работили както със самите малчугани и младежи, така и с близките им.

От Регионалната дирекция за социално подпомагане във Велико Търново и Дирекциите по общини също отчетоха, че са участвали в посещения в домовете на деца, разговаряли са с родители и са направили всичко възможно да обяснят колко важно е за децата да посещават училища и детски градини.

Институциите, които се включиха в срещата – Областна администрация – Велико Търново, Общините от региона,  Дирекции „Социално подпомагане“, ОД на МВР и РЗИ, се обединиха и около мнението, че с проблемите деца и техните семейства трябва на първо място да работят психолози, като това може да се случи след изричното съгласие на родител или настойник, и затова е необходимо именно те да бъдат запознати с дейността на специалистите и ползите от нея.

На финала заместник областният управител благодари на всички за добрата съвместна работа, за редовните отчети и за положените усилия, като пожела всички те да имат положителен ефект за децата от региона.