Спад в заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания регистрираха специалистите от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново. Средните стойности вече са под епидемиологичната граница. Заболяемостта за периода 4-10 февруари, оценена чрез системата за сентинелно наблюдение, са 144,95 на 10 000 души население, спрямо 161,81 на 10 000 души население за периода 28 януари – 3 февруари. Предвид снижаването ѝ и намаляването броя на хоспитализираните болни с усложнения, въведените със Заповед № РД-01-15/04.02.2025 г. временни противоепидемични мерки се прекратяват. 

От РЗИ уточняват, че разпределението на заболелите по възрастови групи е както следва: 0 – 4 г. (625,00 на 10 000 души население), 5 – 14 г. (338,98 на 10 000 души население), 15 – 29 г. (205,41 на 10 000 души население), 30 – 64 г. (96,12 на 10 000 души население) и над 65 г. (16,22 на 10 000 души население). 

Съгласно действащата нормативна уредба е задължително провеждането на стриктни ежедневни проверки (филтър) в училищата и детските заведения (детски градини и детски ясли) за недопускане на деца и ученици с клинични симптоми на грип и ОРЗ. Откритите болни деца и ученици се връщат по домовете, а заболелите лица от персонала не се допускат на работа. 

С цел  предпазване от грип и други остри респираторни заболявания е препоръчително спазването на следните мерки:
    •    Носене на маска на лицето от персонала в лечебните заведения, от гражданите при посещение в лечебни заведения, институции, при пътуване в градския транспорт и др.
    •    Избягване на близки контакти с хора, които е възможно да са болни.
    •    Редовно миене на ръцете, колкото и банално да звучи. Миенето на ръцете предпазва от микроби. Измиването на ръцете трябва да се извършва често и в продължение на най-малко 20 секунди със сапун и вода, особено след кашляне или кихане. При липса на условия за миене може да се използват влажни хигиенни кърпички за ръце.
    •    Спазване т.н. “респираторен етикет” при кашляне и кихане – закриване на устата и носа с кърпа, която след това да бъде изхвърлена в кошче за отпадъци. Ако нямате кърпичка, кашляйте или кихайте в горната част на ръкава си, а не в дланта си. Избягвайте докосването с ръце на очите, носа и устата, тъй като микробите често се разпространяват, когато човек докосне заразена с микроби повърхност, а след това докосне и очите, носа или устата си.
    •    Често проветряване (поне два пъти дневно) в дома, на работното място, в детските заведения и училищата, за да няма застояване на въздуха, тъй като в затворени колективи това е условие за възникване на малки епидемии.